Estetik Ebru

Doğaltaşımız ebruyla çiçek açıyor, suyla dans ediyor.

Geleneksel el sanatlarımızın en güzel örneklerinden biri olan ebru sanatı, 2008 yılında gazeteci Saadet Erciyas’ın geliştirdiği “Estetik Ebru” projesi kapsamında Türk mermer ve doğaltaşıyla buluştu.

Bir dönem Gözlem Gazetesi’nde mermer sektörüne yönelik dergilerin editörlüğünü üstlenen Saadet Erciyas’ın mermere ve doğaltaşa ebru sanatının uygulanmasıyla kültürel hediyelikler üretimini öngören “Estetik Ebru” projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kabul gördü.

“Estetik Ebru” projesi, İzmir’den bir kadın girişimcinin krizi yenilikçi yolla aşma çabasının ürünü… Mermer ve doğaltaş sektörünün kriz yaşadığı dönemde katma değeri yüksek bir ürün yaratabilmek için uğraş veren kadın gazetecinin geliştirdiği girişimcilik öyküsü…

Geleneksel el sanatımız ebru, yaşama geçirdiğimiz projeyle Türk doğaltaşıyla yepyeni bir yoruma kavuştu. Butik tarzda kültürel hediyelik ürünler, müşterilerine klasik plaket yerine, birbirinden farklı ve özgün ürünler vermek isteyen kurumlar için eşsiz bir seçenek oluşturdu.

Ebru sanatı özelliği gereği yapıldığı yüzeye yanlızca bir kez uygulanıyor. O yüzden yapılan her ürün eşsiz ve tek. Bu arada, geleneksel ebru sanatı 2014 yılında UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmiş bulunuyor.

Ürünü ortaya çıkaranlar kadın sanatçılar. Logosunu, ambalajını, etiketini, poşetlerini yapanlar, kadın. Ahşap ayakları tasarlayan da mimar kadın. Basın kuruluşlarında “Estetik Ebru” haberleri yapan gazetecilerin çoğu da kadın.

Estetik Ebru ürünleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın DÖSİM (aha sonra GESİM adını alan) mağazalarında yer aldı. Estetik Ebru ürünleri ilk kez 2009 yılında İzmir’de 15. kez düzenlenen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda görücüye çıktı.

Estetik Ebru’nun kültürel ürünleri Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG) AŞ’nin müze mağazalarında satışa sunuluyor.

Estetik Ebru ürünlerinin arkasına iliştirilen etikette, “Bu ürün Türk doğaltaşı ve mermerine yapılmıştır ve Türkiye’de üretilmiştir” yazıyor. Saadet Erciyas, “Bu yazı, Türk el sanatlarının en güzel örneklerinden birisi olan ebru sanatının doğaltaşımıza atılan imzası” diyor.

Estetik Ebru markasıyla aynı zamanda ipeğe yapılmış fularlar da hediyelik ürün olarak sunuluyor. Firma, ürünlerini www.estetikebru.com web sitesinde tanıtıyor.

[Estetik Ebru ürünleri “Güzel Sanatlar Eseri” olarak Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik uyarınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nce GSE/1801122008 sıra numarasıyla kayıt ve tescil edilmiştir.©]